Postnummer 31714 - Lauenhagen, Niedersachsen
Niedersachsen | Tyskland
| Primär stad | Lauenhagen |
| Område för Postnummer 31714 | 9.9 km² |
| Befolkning | 1,460 |
| Manlig befolkning | 699 (47.9%) |
| Kvinnlig befolkning | 761 (52.1%) |
| Befolkningsförändring från 1975 till 2020 | -4.5% |
| Befolkningsförändring från 2000 till 2020 | +1.9% |
| Medianålder | 46.7 år |
| Manlig medianålder | 45.6 år |
| Kvinnlig medianålder | 47.8 år |
| Riktnummer | 5721, 5725 |
| Bostadsområden | Hülshagen |
| koordinater | 52.36761438788565° / 9.214285995085085° |
| Relaterade Postnummer | 31702, 31707, 31708, 31710, 31711, 31712, 31715, 31717, 31718, 31719 |
Karta över Postnummer 31714 - Lauenhagen, Niedersachsen
Interaktiv karta
Befolkning i Postnummer 31714 - Lauenhagen, Niedersachsen
År 1975 till 2030
| Data | 1975 | 1990 | 2000 | 2015 | 2020 | 2025* | 2030* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Befolkning | 1 529 | 1 451 | 1 433 | 1 366 | 1 460 | 1 445 | 1 421 |
| Befolkningstäthet | 154,7 / km² | 146,8 / km² | 145 / km² | 138,2 / km² | 147,7 / km² | 146,2 / km² | 143,8 / km² |
* Prognos
Källor: JRC (European Commission's Joint Research Centre) arbete med GHS built-up gridBefolkningsförändring i Postnummer 31714 - Lauenhagen, Niedersachsen från 2000 till 2020
Ökning med 1.9% från år 2000 till 2020
| Plats | Förändring sedan 1975 | Förändring sedan 1990 | Förändring sedan 2000 |
|---|---|---|---|
| Postnummer 31714 - Lauenhagen, Niedersachsen | -4.5% | +0.6% | +1.9% |
| Lauenhagen | -73.3% | -64.5% | -62.1% |
| Niedersachsen | +6.2% | +4.7% | +0.6% |
| Tyskland | — | — | — |
Källor: JRC (European Commission's Joint Research Centre) arbete med GHS built-up grid
Medianålder för Postnummer 31714 - Lauenhagen, Niedersachsen
Medianålder: 46.7 år
| Plats | Medianålder | Medianålder (kvinna) | Medianålder (manlig) |
|---|---|---|---|
| Postnummer 31714 - Lauenhagen, Niedersachsen | 46.7 yrs | 47.8 yrs | 45.6 yrs |
| Lauenhagen | 46.8 yrs | 47.8 yrs | 45.6 yrs |
| Niedersachsen | 44.8 yrs | 45.8 yrs | 43.7 yrs |
| Tyskland | 44.8 yrs | 46 yrs | 43.6 yrs |
Källor: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
Befolkningstäthet i Postnummer 31714
Befolkningstäthet: 148 / km²
| Plats | Befolkning | Område | Täthet |
|---|---|---|---|
| Postnummer 31714 | 1 460 | 9,9 km² | 148 / km² |
| Lauenhagen | 267 | 0,77 km² | 347 / km² |
| Niedersachsen | 8 million | 47 789,6 km² | 167 / km² |
| Tyskland | 80,7 million | 358 179,8 km² | 225 / km² |
Källor: JRC (European Commission's Joint Research Centre) arbete med GHS built-up grid
Historisk och prognostiserad befolkning för Postnummer 31714 - Lauenhagen, Niedersachsen
Uppskattad befolkning från 0 till 2100
Källor:
- JRC (European Commission's Joint Research Centre) arbete med GHS built-up grid
- CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
- [Länk] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.
Riktnummer
Procentandel riktnummer som används av verksamheter i Postnummer 31714 - Lauenhagen, Niedersachsen
| Företag | 221 |
| Uppskattad total omsättning | ~9,4 mn € |
| Medianomsättning per företag | ~79,6 tn € |
| Uppskattat antal jobb | 198 |
| Uppskattad lönesumma | ~6,5 mn € |
| Branscher | Företag | Total omsättning | Median | Jobb |
|---|---|---|---|---|
| Handel samt reparation av motorfordon och motorcyklar | 14 | ~1,5 mn € | ~79,6 tn € | 37 |
| Annan Serviceverksamhet | 16 | ~993,2 tn € | ~83,4 tn € | 23 |
| Kultur, Nöje Och Fritid | 14 | ~775,3 tn € | ~70,1 tn € | 24 |
Största företagen efter uppskattad omsättning
- B-Bau GmbH Straßen- und Tiefbau — Lauenhagen · ~795,5 tn €
- Freiwillige Feuerwehr Nordsehl-Lauenhagen — Lauenhagen · ~466,2 tn €
- Schüßler & Sohn GmbH — Lauenhagen · ~383,9 tn €
- Gemeindebüro Hülshagen 1 — Lauenhagen · ~379,1 tn €
median från 75 av 221 företag med uppskattningar Uppskattning baserad på starka signaler
Postnummer 31714 - Lauenhagen, Niedersachsen — Omsättningstrend
Medianomsättning per år
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medianomsättning per företag | ~62,4 tn € | ~63,9 tn € | ~68,0 tn € | ~71,3 tn € | ~74,8 tn € | ~77,3 tn € |
Intäkter modellerade för samma 75 företag samtliga år. Uppskattning baserad på starka signaler
Human Development Index (HDI)
Statistiskt sammansatt index för livslängd, utbildning och inkomst per capita.
Källa: [Länk] Kummu, M., Taka, M. &Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4
CO2-utsläpp i Postnummer 31714
Koldioxidutsläpp per capita i ton per år
| Plats | CO2-utsläpp | CO2-utsläpp per capita | CO2-utsläppsintensitet |
|---|---|---|---|
| Postnummer 31714 | 14,772 tn | 10.12 tn | 1,494.6 tons/km² |
| Lauenhagen | 2,701 tn | 10.12 tn | 3,508.3 tons/km² |
| Niedersachsen | 79,913,745 tn | 10.03 tn | 1,672.2 tons/km² |
| Tyskland | 755,339,039 tn | 9.36 tn | 2,108.8 tons/km² |
Källor: [Länk] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a
CO2-utsläpp i Postnummer 31714
| CO2-utsläpp 2013 (ton/år) | 14,772 tn |
| CO2-utsläpp 2013 (ton/år) per capita | 10.12 tn |
| CO2-utsläppsintensitet 2013 (ton/km²/år) | 1,494.6 tons/km² |
Nya jordbävningar i närheten
Magnitude 3.0 och högre
Om våra data
Uppgifterna på denna sida uppskattas med hjälp av en rad offentligt tillgängliga verktyg och resurser. De tillhandahålls utan garanti och kan innehålla felaktigheter. Använd på egen risk.