Lokal ekonomi i Postnummer 46182
Spanien
Postnummer 46182 - Spanien
| Företag | 1 492 |
| Uppskattad total omsättning | ~48,3 mn € |
| Medianomsättning per företag | ~43,3 tn € |
| Uppskattat antal jobb | 1 729 |
| Uppskattad lönesumma | ~36,5 mn € |
median från 573 av 1 492 företag med uppskattningar Uppskattning baserad på starka signaler
Karta över Postnummer 46182 - Spanien
Interaktiv karta
Hur 46182 står sig
| 46182 | Stad | Spanien | |
|---|---|---|---|
| Företag | 1 492 | 16 | 11 684 672 |
| Med omsättningsuppskattning | 573 | 0 | 4 105 326 |
| Total omsättning | ~48,3 mn € | — | ~417,7 md € |
| Medelvärde | ~84,4 tn € | — | ~101,8 tn € |
| Median | ~43,3 tn € | — | ~51,1 tn € 0,8× |
| Jobb | 1 729 | — | 12 097 314 |
| Uppskattad lönesumma | ~36,5 mn € | — | ~261,9 md € |
Multiplikatorerna visar 46182 i förhållande till varje kolumn. median från 573 av 1 492 företag med uppskattningar Uppskattning baserad på starka signaler
Branschuppdelning i Postnummer 46182 - Spanien
| Branscher | Företag | Total omsättning | Median | Jobb |
|---|---|---|---|---|
| Handel samt reparation av motorfordon och motorcyklar | 169 | ~9,0 mn € | ~46,1 tn € | 285 |
| Verksamhet Inom Juridik, Ekonomi, Vetenskap Och Teknik | 99 | ~6,8 mn € | ~39,3 tn € | 168 |
| Vård Och Omsorg; Sociala Tjänster | 70 | ~4,3 mn € | ~40,1 tn € | 199 |
| Hotell- Och Restaurangverksamhet | 92 | ~3,8 mn € | ~48,2 tn € | 175 |
| Kultur, Nöje Och Fritid | 81 | ~3,5 mn € | ~38,2 tn € | 142 |
| Byggverksamhet | 43 | ~3,4 mn € | ~71,9 tn € | 92 |
| Annan Serviceverksamhet | 80 | ~3,3 mn € | ~38,6 tn € | 143 |
| Transport Och Magasinering | 28 | ~3,1 mn € | ~182,7 tn € | 86 |
| Fastighetsverksamhet | 69 | ~1,9 mn € | ~43,3 tn € | 53 |
| Utbildning | 57 | ~1,9 mn € | ~34,0 tn € | 122 |
| Vattenförsörjning; Avloppsrening, Avfallshantering Och Sanering | 6 | — | — | 15 |
| Uthyrning, Fastighetsservice, Resetjänster Och Andra Stödtjänster | 32 | ~1,0 mn € | ~46,0 tn € | 33 |
| Finans- Och Försäkringsverksamhet | 17 | ~1,0 mn € | ~48,9 tn € | 38 |
| Informations- Och Kommunikationsverksamhet | 22 | ~569,7 tn € | ~27,3 tn € | 28 |
| Offentlig förvaltning och försvar; obligatorisk socialförsäkring | 4 | — | — | 10 |
| TILLVERKNING | 11 | ~210,9 tn € | ~29,0 tn € | 14 |
| Jordbruk, Skogsbruk Och Fiske | 3 | — | — | 4 |
| Försörjning av el, gas, värme och kyla | 1 | — | — | — |
Branschgrupper i Postnummer 46182 - Spanien
| Branscher | Företag | Total omsättning | Median | Jobb |
|---|---|---|---|---|
| Shopping | 79 | ~7,9 mn € | ~43,8 tn € | 245 |
| All mat och dryck | 46 | ~3,8 mn € | ~52,8 tn € | 170 |
| Företagsadministration | 12 | ~3,6 mn € | ~75,8 tn € | 54 |
| Hälso- och sjukvård | 43 | ~2,7 mn € | ~38,6 tn € | 136 |
| Fastigheter | 36 | ~2,2 mn € | ~43,3 tn € | 60 |
| Utbildning | 37 | ~1,7 mn € | ~33,7 tn € | 114 |
| Personliga tjänster | 30 | ~1,6 mn € | ~49,8 tn € | 85 |
| Sport och fritid | 30 | ~1,6 mn € | ~39,9 tn € | 70 |
| Alla föreningar | 19 | ~1,4 mn € | ~41,1 tn € | 54 |
| Byggverksamhet | 14 | ~1,2 mn € | ~69,3 tn € | 39 |
| Tjänster inom vetenskap och teknik | 15 | ~443,5 tn € | ~25,5 tn € | 27 |
| Estetiska ämnen | 11 | ~362,4 tn € | ~22,7 tn € | 22 |
Uppskattning baserad på starka signaler
Viktiga kategorier i Postnummer 46182 - Spanien
| Branscher | Företag | Total omsättning | Median | Jobb |
|---|---|---|---|---|
| Restauranger | 62 | ~3,2 mn € | ~55,9 tn € | 146 |
| Sport och fritid | 17 | ~1,8 mn € | ~37,6 tn € | 61 |
| Fastigheter | 61 | ~1,7 mn € | ~45,6 tn € | 46 |
| Byggande av hus | 23 | ~1,5 mn € | ~71,9 tn € | 44 |
| Hälso- och sjukvård | 22 | ~1,5 mn € | ~78,5 tn € | 64 |
| Andra föreningar | 16 | ~1,3 mn € | ~41,6 tn € | 46 |
| Klädbutiker | 13 | ~1,1 mn € | ~35,3 tn € | 31 |
| All mat och dryck | 22 | ~996,1 tn € | ~38,7 tn € | 53 |
| Hälso- och sjukvård | 35 | ~987,1 tn € | ~24,0 tn € | 61 |
| Frisörer | 31 | ~926,1 tn € | ~38,5 tn € | 48 |
| Sport och fritid | 24 | ~725,2 tn € | ~52,8 tn € | 26 |
| Utbildning, annan | 12 | ~561,2 tn € | ~54,3 tn € | 30 |
| Shopping övrigt | 17 | ~558,9 tn € | ~32,6 tn € | 21 |
| Idrottsundervisning | 12 | ~352,9 tn € | ~24,5 tn € | 25 |
| Estetiska ämnen | 13 | ~331,9 tn € | ~22,3 tn € | 21 |
Uppskattning baserad på starka signaler
Postnummer 46182 - Spanien — Omsättningstrend
Medianomsättning per år
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medianomsättning per företag | ~35,6 tn € | ~32,7 tn € | ~35,7 tn € | ~38,5 tn € | ~42,0 tn € | ~43,1 tn € |
Intäkter modellerade för samma 573 företag samtliga år. Uppskattning baserad på starka signaler
Största företagen efter uppskattad omsättning
- Centro Conservación y explotación carreteras sector V-1 — Paterna · ~2,0 mn €
- Covaguas — Valencia · ~1,1 mn €
- Piscilimp S L — Valencia · ~1,0 mn €
- Parque Empresarial Táctica — Valencia · ~912,9 tn €
- Salazar Y Molina — Valencia · ~860,6 tn €
Myndighetsstatistik för 46182
Valencia/València — Comunitat Valenciana
| Valencia/València | Spanien | |
|---|---|---|
| Befolkning (2025) | 2 763 996 | 49 128 297 |
| Befolkningstäthet (2024) | 254,7 | 97,2 |
| Medianålder (2025) | 45,4 | 45,8 |
| Livslängd (2024) | 83,5 | 84 |
| Hushållsinkomst per capita (2023) | 16 000 € | 18 300 € |
| BNP per capita (2023) | 28 100 € | 32 600 € |
| Arbetslöshet (2025) | 11,6 % | 10,5 % |
| Sysselsättningsgrad (2025) | 70,8 % | 72,4 % |
Källa: Eurostat
Valencia/València — Inkomst- och GDP-trend
Hushållsinkomst och GDP per capita per år
| År | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hushållsinkomst per capita | 12,1 tn € | 12,7 tn € | 12,9 tn € | 13,3 tn € | 13,7 tn € | 14,3 tn € | 14,0 tn € | 14,6 tn € | 14,8 tn € | 16,0 tn € |
| BNP per capita | 21,1 tn € | 21,9 tn € | 22,2 tn € | 22,8 tn € | 23,8 tn € | 24,4 tn € | 22,1 tn € | 24,0 tn € | 25,9 tn € | 28,1 tn € |
Källa: Eurostat