Lokal ekonomi i Postnummer 32400
Spanien
Postnummer 32400 - Spanien
| Företag | 1 180 |
| Uppskattad total omsättning | ~25,2 mn € |
| Medianomsättning per företag | ~46,3 tn € |
| Uppskattat antal jobb | 832 |
| Uppskattad lönesumma | ~17,4 mn € |
median från 417 av 1 180 företag med uppskattningar Uppskattning baserad på starka signaler
Karta över Postnummer 32400 - Spanien
Interaktiv karta
Hur 32400 står sig
| 32400 | Stad | Spanien | |
|---|---|---|---|
| Företag | 1 180 | 16 | 11 684 672 |
| Med omsättningsuppskattning | 417 | 0 | 4 105 326 |
| Total omsättning | ~25,2 mn € | — | ~417,7 md € |
| Medelvärde | ~60,4 tn € | — | ~101,8 tn € |
| Median | ~46,3 tn € | — | ~51,1 tn € 0,9× |
| Jobb | 832 | — | 12 097 314 |
| Uppskattad lönesumma | ~17,4 mn € | — | ~261,9 md € |
Multiplikatorerna visar 32400 i förhållande till varje kolumn. median från 417 av 1 180 företag med uppskattningar Uppskattning baserad på starka signaler
Branschuppdelning i Postnummer 32400 - Spanien
| Branscher | Företag | Total omsättning | Median | Jobb |
|---|---|---|---|---|
| Handel samt reparation av motorfordon och motorcyklar | 181 | ~7,2 mn € | ~46,9 tn € | 183 |
| Hotell- Och Restaurangverksamhet | 103 | ~3,9 mn € | ~46,2 tn € | 145 |
| Transport Och Magasinering | 36 | ~1,7 mn € | ~55,1 tn € | 52 |
| Verksamhet Inom Juridik, Ekonomi, Vetenskap Och Teknik | 46 | ~1,7 mn € | ~46,9 tn € | 57 |
| Kultur, Nöje Och Fritid | 47 | ~1,5 mn € | ~30,3 tn € | 49 |
| Annan Serviceverksamhet | 56 | ~1,3 mn € | ~31,4 tn € | 57 |
| Finans- Och Försäkringsverksamhet | 39 | ~1,1 mn € | ~63,4 tn € | 43 |
| Byggverksamhet | 38 | ~1,0 mn € | ~67,2 tn € | 32 |
| Vård Och Omsorg; Sociala Tjänster | 21 | ~726,8 tn € | ~52,5 tn € | 25 |
| Uthyrning, Fastighetsservice, Resetjänster Och Andra Stödtjänster | 14 | ~685,5 tn € | ~78,1 tn € | 24 |
| Fastighetsverksamhet | 20 | ~674,4 tn € | ~40,0 tn € | 16 |
| Utbildning | 27 | ~618,9 tn € | ~30,0 tn € | 37 |
| Offentlig förvaltning och försvar; obligatorisk socialförsäkring | 16 | ~578,8 tn € | ~48,8 tn € | 20 |
| TILLVERKNING | 30 | ~478,2 tn € | ~79,4 tn € | 16 |
| Vattenförsörjning; Avloppsrening, Avfallshantering Och Sanering | 2 | — | — | 3 |
| Försörjning av el, gas, värme och kyla | 2 | — | — | 3 |
| Informations- Och Kommunikationsverksamhet | 7 | — | — | 2 |
| Jordbruk, Skogsbruk Och Fiske | 6 | — | — | 2 |
Branschgrupper i Postnummer 32400 - Spanien
| Branscher | Företag | Total omsättning | Median | Jobb |
|---|---|---|---|---|
| Shopping | 83 | ~5,3 mn € | ~46,9 tn € | 150 |
| All mat och dryck | 53 | ~3,8 mn € | ~45,9 tn € | 139 |
| Självgående | 13 | ~1,0 mn € | ~55,5 tn € | 18 |
| Resor och transport | 13 | ~875,9 tn € | ~51,4 tn € | 30 |
| Personliga tjänster | 19 | ~784,1 tn € | ~33,2 tn € | 33 |
| Byggverksamhet | 10 | ~778,9 tn € | ~70,7 tn € | 25 |
| Fastigheter | 15 | ~674,4 tn € | ~40,0 tn € | 16 |
| Utbildning | 19 | ~617,5 tn € | ~30,0 tn € | 37 |
| Hälso- och sjukvård | 10 | ~588,1 tn € | ~46,1 tn € | 19 |
| Sport och fritid | 14 | ~482,4 tn € | ~27,8 tn € | 19 |
| Alla föreningar | 14 | ~412,4 tn € | ~22,7 tn € | 18 |
Uppskattning baserad på starka signaler
Viktiga kategorier i Postnummer 32400 - Spanien
| Branscher | Företag | Total omsättning | Median | Jobb |
|---|---|---|---|---|
| Restauranger | 58 | ~3,1 mn € | ~49,0 tn € | 111 |
| Shopping övrigt | 31 | ~1,6 mn € | ~57,9 tn € | 35 |
| Restauranger | 31 | ~714,7 tn € | ~38,1 tn € | 28 |
| All mat och dryck | 20 | ~503,8 tn € | ~41,3 tn € | 20 |
| Frisörer | 15 | ~344,5 tn € | ~31,5 tn € | 17 |
Uppskattning baserad på starka signaler
Postnummer 32400 - Spanien — Omsättningstrend
Medianomsättning per år
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medianomsättning per företag | ~35,2 tn € | ~31,3 tn € | ~34,6 tn € | ~38,8 tn € | ~42,2 tn € | ~43,8 tn € |
Intäkter modellerade för samma 417 företag samtliga år. Uppskattning baserad på starka signaler
Största företagen efter uppskattad omsättning
- Estación de Servicio Petronor - Repsol — Ribadavia · ~495,7 tn €
- Eroski — Ribadavia · ~403,4 tn €
- O Acio da Sorte. Administración Núm 1 — Ribadavia · ~364,7 tn €
- O Birrán — Ribadavia · ~357,4 tn €
- Restaurante A Quinza — Ribadavia · ~356,3 tn €
Myndighetsstatistik för 32400
Ourense — Galicia
| Ourense | Spanien | |
|---|---|---|
| Befolkning (2025) | 305 278 | 49 128 297 |
| Befolkningstäthet (2024) | 42,3 | 97,2 |
| Medianålder (2025) | 53,3 | 45,8 |
| Livslängd (2024) | 84,2 | 84 |
| Hushållsinkomst per capita (2023) | 17 800 € | 18 300 € |
| BNP per capita (2023) | 29 300 € | 32 600 € |
| Arbetslöshet (2025) | 8,4 % | 10,5 % |
| Sysselsättningsgrad (2025) | 72,5 % | 72,4 % |
Källa: Eurostat
Ourense — Inkomst- och GDP-trend
Hushållsinkomst och GDP per capita per år
| År | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hushållsinkomst per capita | 12,7 tn € | 13,1 tn € | 13,5 tn € | 13,9 tn € | 14,4 tn € | 15,0 tn € | 14,7 tn € | 15,3 tn € | 16,2 tn € | 17,8 tn € |
| BNP per capita | 18,5 tn € | 19,3 tn € | 20,2 tn € | 21,0 tn € | 22,0 tn € | 23,3 tn € | 21,0 tn € | 23,9 tn € | 26,7 tn € | 29,3 tn € |
Källa: Eurostat