Lokal ekonomi i Postnummer 17853
Sadernes, Katalonien
Postnummer 17853 - Sadernes, Katalonien
| Företag | 450 |
| Uppskattad total omsättning | ~16,3 mn € |
| Medianomsättning per företag | ~34,5 tn € |
| Uppskattat antal jobb | 415 |
| Uppskattad lönesumma | ~10,3 mn € |
median från 226 av 450 företag med uppskattningar Uppskattning baserad på måttliga signaler
Karta över Postnummer 17853 - Sadernes, Katalonien
Interaktiv karta
Hur 17853 står sig
| 17853 | Sadernes | Spanien | |
|---|---|---|---|
| Företag | 450 | 71 | 11 684 672 |
| Med omsättningsuppskattning | 226 | 8 | 4 105 326 |
| Total omsättning | ~16,3 mn € | ~231,9 tn € | ~417,7 md € |
| Medelvärde | ~71,9 tn € | ~29,0 tn € | ~101,8 tn € |
| Median | ~34,5 tn € | ~30,6 tn € 1,1× | ~51,1 tn € 0,7× |
| Jobb | 415 | 10 | 12 097 314 |
| Uppskattad lönesumma | ~10,3 mn € | ~255,2 tn € | ~261,9 md € |
Multiplikatorerna visar 17853 i förhållande till varje kolumn. median från 226 av 450 företag med uppskattningar Uppskattning baserad på måttliga signaler
Branschuppdelning i Postnummer 17853 - Sadernes, Katalonien
| Branscher | Företag | Total omsättning | Median | Jobb |
|---|---|---|---|---|
| Handel samt reparation av motorfordon och motorcyklar | 54 | ~4,2 mn € | ~40,3 tn € | 82 |
| Utvinning Av Mineral | 4 | — | — | 29 |
| Hotell- Och Restaurangverksamhet | 55 | ~1,8 mn € | ~29,1 tn € | 48 |
| TILLVERKNING | 21 | ~1,8 mn € | ~34,6 tn € | 42 |
| Transport Och Magasinering | 13 | ~1,4 mn € | ~72,0 tn € | 42 |
| Kultur, Nöje Och Fritid | 36 | ~859,1 tn € | ~29,5 tn € | 32 |
| Verksamhet Inom Juridik, Ekonomi, Vetenskap Och Teknik | 18 | ~783,6 tn € | ~51,3 tn € | 19 |
| Annan Serviceverksamhet | 27 | ~596,6 tn € | ~22,3 tn € | 29 |
| Vård Och Omsorg; Sociala Tjänster | 11 | ~473,1 tn € | ~33,4 tn € | 16 |
| Fastighetsverksamhet | 16 | ~469,5 tn € | ~37,1 tn € | 13 |
| Byggverksamhet | 12 | ~426,5 tn € | ~65,4 tn € | 9 |
| Utbildning | 8 | ~228,6 tn € | ~27,5 tn € | 10 |
| Offentlig förvaltning och försvar; obligatorisk socialförsäkring | 8 | — | — | 5 |
| Vattenförsörjning; Avloppsrening, Avfallshantering Och Sanering | 1 | — | — | 3 |
| Jordbruk, Skogsbruk Och Fiske | 5 | — | — | 2 |
| Uthyrning, Fastighetsservice, Resetjänster Och Andra Stödtjänster | 5 | — | — | — |
| Informations- Och Kommunikationsverksamhet | 5 | — | — | — |
| Finans- Och Försäkringsverksamhet | 5 | — | — | — |
Branschgrupper i Postnummer 17853 - Sadernes, Katalonien
| Branscher | Företag | Total omsättning | Median | Jobb |
|---|---|---|---|---|
| Shopping | 32 | ~1,5 mn € | ~37,2 tn € | 46 |
| Resor och transport | 27 | ~826,6 tn € | ~26,8 tn € | 33 |
| Sport och fritid | 20 | ~736,4 tn € | ~30,9 tn € | 24 |
| Fastigheter | 10 | ~426,2 tn € | ~37,8 tn € | 10 |
| Alla föreningar | 14 | ~329,4 tn € | ~22,1 tn € | 14 |
| Utbildning | 10 | ~283,5 tn € | ~27,5 tn € | 14 |
Uppskattning baserad på måttliga signaler
Viktiga kategorier i Postnummer 17853 - Sadernes, Katalonien
| Branscher | Företag | Total omsättning | Median | Jobb |
|---|---|---|---|---|
| Annan logiverksamhet | 36 | ~753,4 tn € | ~26,8 tn € | 29 |
| Fastigheter | 11 | ~316,4 tn € | ~37,1 tn € | 10 |
| Religion | 14 | ~240,8 tn € | ~21,0 tn € | 11 |
Uppskattning baserad på måttliga signaler
Postnummer 17853 - Sadernes, Katalonien — Omsättningstrend
Medianomsättning per år
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medianomsättning per företag | ~25,1 tn € | ~23,0 tn € | ~26,7 tn € | ~28,7 tn € | ~31,9 tn € | ~33,1 tn € |
Intäkter modellerade för samma 226 företag samtliga år. Uppskattning baserad på måttliga signaler
Största företagen efter uppskattad omsättning
- Tecalum — Tortellà · ~1,8 mn €
- CALES DE LLIERCA S.A - Fábrica y Oficinas — Argelaguer · ~1,7 mn €
- Frigorífics Gelada s.l — Argelaguer · ~894,8 tn €
- Vergés Design — Tortellà · ~430,9 tn €
- Tallers L. Sanz - Taller Autoritzat IVECO — Argelaguer · ~368,1 tn €
Myndighetsstatistik för 17853
Girona — Cataluña
| Girona | Spanien | |
|---|---|---|
| Befolkning (2025) | 830 429 | 49 128 297 |
| Befolkningstäthet (2024) | 140,1 | 97,2 |
| Medianålder (2025) | 44,2 | 45,8 |
| Livslängd (2024) | 84,3 | 84 |
| Hushållsinkomst per capita (2023) | 19 900 € | 18 300 € |
| BNP per capita (2023) | 35 800 € | 32 600 € |
| Arbetslöshet (2025) | 8,4 % | 10,5 % |
| Sysselsättningsgrad (2025) | 76,4 % | 72,4 % |
Källa: Eurostat
Girona — Inkomst- och GDP-trend
Hushållsinkomst och GDP per capita per år
| År | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hushållsinkomst per capita | 15,6 tn € | 16,3 tn € | 16,6 tn € | 16,9 tn € | 17,1 tn € | 17,8 tn € | 17,0 tn € | 17,9 tn € | 18,3 tn € | 19,9 tn € |
| BNP per capita | 25,7 tn € | 26,7 tn € | 27,8 tn € | 27,4 tn € | 27,9 tn € | 28,6 tn € | 25,3 tn € | 29,7 tn € | 32,9 tn € | 35,8 tn € |
Källa: Eurostat