Lokal ekonomi i Postnummer 03510
Spanien
Postnummer 03510 - Spanien
| Företag | 973 |
| Uppskattad total omsättning | ~31,5 mn € |
| Medianomsättning per företag | ~41,0 tn € |
| Uppskattat antal jobb | 1 009 |
| Uppskattad lönesumma | ~22,0 mn € |
median från 506 av 973 företag med uppskattningar Uppskattning baserad på starka signaler
Karta över Postnummer 03510 - Spanien
Interaktiv karta
Hur 03510 står sig
| 03510 | Stad | Spanien | |
|---|---|---|---|
| Företag | 973 | 16 | 11 684 672 |
| Med omsättningsuppskattning | 506 | 0 | 4 105 326 |
| Total omsättning | ~31,5 mn € | — | ~417,7 md € |
| Medelvärde | ~62,3 tn € | — | ~101,8 tn € |
| Median | ~41,0 tn € | — | ~51,1 tn € 0,8× |
| Jobb | 1 009 | — | 12 097 314 |
| Uppskattad lönesumma | ~22,0 mn € | — | ~261,9 md € |
Multiplikatorerna visar 03510 i förhållande till varje kolumn. median från 506 av 973 företag med uppskattningar Uppskattning baserad på starka signaler
Branschuppdelning i Postnummer 03510 - Spanien
| Branscher | Företag | Total omsättning | Median | Jobb |
|---|---|---|---|---|
| Handel samt reparation av motorfordon och motorcyklar | 196 | ~10,6 mn € | ~48,6 tn € | 268 |
| Hotell- Och Restaurangverksamhet | 92 | ~3,4 mn € | ~36,6 tn € | 131 |
| Verksamhet Inom Juridik, Ekonomi, Vetenskap Och Teknik | 61 | ~3,1 mn € | ~48,8 tn € | 85 |
| Transport Och Magasinering | 28 | ~2,1 mn € | ~54,8 tn € | 51 |
| Byggverksamhet | 35 | ~1,3 mn € | ~79,4 tn € | 34 |
| Annan Serviceverksamhet | 53 | ~1,3 mn € | ~31,2 tn € | 60 |
| Kultur, Nöje Och Fritid | 59 | ~1,2 mn € | ~26,9 tn € | 54 |
| Uthyrning, Fastighetsservice, Resetjänster Och Andra Stödtjänster | 21 | ~1,2 mn € | ~62,6 tn € | 35 |
| Fastighetsverksamhet | 29 | ~1,2 mn € | ~49,5 tn € | 25 |
| Vård Och Omsorg; Sociala Tjänster | 27 | ~1,1 mn € | ~44,4 tn € | 37 |
| Finans- Och Försäkringsverksamhet | 28 | ~796,0 tn € | ~40,6 tn € | 33 |
| Utbildning | 30 | ~793,1 tn € | ~25,0 tn € | 46 |
| TILLVERKNING | 15 | ~766,5 tn € | ~45,0 tn € | 30 |
| Offentlig förvaltning och försvar; obligatorisk socialförsäkring | 14 | ~571,9 tn € | ~58,3 tn € | 24 |
| Informations- Och Kommunikationsverksamhet | 9 | ~238,2 tn € | ~40,4 tn € | 10 |
| Vattenförsörjning; Avloppsrening, Avfallshantering Och Sanering | 4 | — | — | 7 |
| Jordbruk, Skogsbruk Och Fiske | 5 | — | — | 6 |
| Försörjning av el, gas, värme och kyla | 1 | — | — | — |
Branschgrupper i Postnummer 03510 - Spanien
| Branscher | Företag | Total omsättning | Median | Jobb |
|---|---|---|---|---|
| Shopping | 116 | ~9,2 mn € | ~43,7 tn € | 235 |
| All mat och dryck | 43 | ~2,6 mn € | ~43,0 tn € | 97 |
| Företagsadministration | 13 | ~1,4 mn € | ~74,9 tn € | 31 |
| Fastigheter | 21 | ~1,2 mn € | ~49,5 tn € | 25 |
| Juridik och ekonomi | 14 | ~1,2 mn € | ~66,9 tn € | 30 |
| Hälso- och sjukvård | 17 | ~884,5 tn € | ~36,5 tn € | 29 |
| Resor och transport | 24 | ~813,8 tn € | ~29,4 tn € | 34 |
| Utbildning | 22 | ~723,4 tn € | ~25,0 tn € | 45 |
| Sport och fritid | 20 | ~691,8 tn € | ~24,2 tn € | 32 |
| Personliga tjänster | 19 | ~656,1 tn € | ~32,3 tn € | 31 |
| Alla föreningar | 15 | ~532,9 tn € | ~23,9 tn € | 26 |
Uppskattning baserad på starka signaler
Viktiga kategorier i Postnummer 03510 - Spanien
| Branscher | Företag | Total omsättning | Median | Jobb |
|---|---|---|---|---|
| Shopping övrigt | 26 | ~2,3 mn € | ~72,9 tn € | 44 |
| Restauranger | 42 | ~2,2 mn € | ~58,4 tn € | 76 |
| All mat och dryck | 22 | ~1,4 mn € | ~65,2 tn € | 45 |
| Företagsadministration | 12 | ~1,3 mn € | ~100,2 tn € | 28 |
| Järnaffärer | 12 | ~1,0 mn € | ~80,9 tn € | 21 |
| Fastigheter | 20 | ~858,3 tn € | ~53,2 tn € | 17 |
| Shopping | 16 | ~780,1 tn € | ~29,6 tn € | 24 |
| Shopping övrigt | 26 | ~762,2 tn € | ~27,1 tn € | 22 |
| Klädbutiker | 13 | ~542,3 tn € | ~26,6 tn € | 18 |
| Annan logiverksamhet | 26 | ~528,7 tn € | ~29,4 tn € | 25 |
| Frisörer | 21 | ~462,9 tn € | ~31,2 tn € | 22 |
| Restauranger | 16 | ~447,0 tn € | ~35,6 tn € | 20 |
Uppskattning baserad på starka signaler
Postnummer 03510 - Spanien — Omsättningstrend
Medianomsättning per år
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medianomsättning per företag | ~32,7 tn € | ~30,1 tn € | ~33,7 tn € | ~37,2 tn € | ~41,1 tn € | ~43,1 tn € |
Intäkter modellerade för samma 506 företag samtliga år. Uppskattning baserad på starka signaler
Största företagen efter uppskattad omsättning
- Supermercados Consum — Callosa d'En Sarrià · ~515,3 tn €
- Nísperos Ruchey — Callosa d'En Sarrià · ~509,2 tn €
- Repsol Callosa d'en Sarrià — Callosa d'En Sarrià · ~411,8 tn €
- Hiperber Callosa d´en Sarria — Callosa d'En Sarrià · ~399,2 tn €
- Oficina de Correos — Callosa d'En Sarrià · ~352,7 tn €
Myndighetsstatistik för 03510
Alicante/Alacant — Comunitat Valenciana
| Alicante/Alacant | Spanien | |
|---|---|---|
| Befolkning (2025) | 2 033 566 | 49 128 297 |
| Befolkningstäthet (2024) | 349,1 | 97,2 |
| Medianålder (2025) | 45,9 | 45,8 |
| Livslängd (2024) | 83,5 | 84 |
| Hushållsinkomst per capita (2023) | 16 000 € | 18 300 € |
| BNP per capita (2023) | 23 500 € | 32 600 € |
| Arbetslöshet (2025) | 11,6 % | 10,5 % |
| Sysselsättningsgrad (2025) | 70,8 % | 72,4 % |
Källa: Eurostat
Alicante/Alacant — Inkomst- och GDP-trend
Hushållsinkomst och GDP per capita per år
| År | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hushållsinkomst per capita | 12,1 tn € | 12,7 tn € | 12,9 tn € | 13,3 tn € | 13,7 tn € | 14,3 tn € | 14,0 tn € | 14,6 tn € | 14,8 tn € | 16,0 tn € |
| BNP per capita | 16,9 tn € | 17,6 tn € | 18,5 tn € | 19,3 tn € | 19,8 tn € | 20,3 tn € | 18,3 tn € | 20,3 tn € | 21,7 tn € | 23,5 tn € |
Källa: Eurostat