1016 · Föregående Postnummer

Postnummer 1017 - Amsterdam, Noord-Holland

Primär stadAmsterdam
Yta Postnummer 10171,293 km²
Befolkning9 336
Manlig befolkning4 595 (49,2 %)
Kvinnlig befolkning4 741 (50,8 %)
Befolkningsförändring från 1975 till 2015 +2,5 %
Befolkningsförändring från 2000 till 2015 +2,2 %
Medianålder36,3 år
Manlig medianålder36,6 år
Kvinnlig medianålder36 år
Riktnummer20
Postnummer anknytningar1017 AA | 1017 AB | 1017 AC | 1017 AD | 1017 AE | 1017 AG | 1017 AH | 1017 AJ | 1017 AK | 1017 AL | Mer
BostadsområdenAmsterdam-Centrum, Centrum, Grachtengordel-Zuid, Stadsdeel Centrum
Lokal tidtisdag 11:04
Tidszoncentraleuropeisk sommartid
koordinater52.36274177205177° / 4.892280603713021°
Relaterade Postnummer101110121013101410151016

Karta över Postnummer 1017

Interaktiv karta

Befolkning Postnummer 1017

Åren 1975 till 2015
Data1975199020002015
Befolkning9 1129 5099 1359 336
Befolkningstäthet7 047 / km²7 354 / km²7 065 / km²7 220 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

1017 befolkningsändring från 2000 till 2015

Ökning av 2,2 % från år 2000 till 2015
PlatsFörändring sedan 1975Förändring sedan 1990Förändring sedan 2000
Postnummer 1017+2,5 %-1,8 %+2,2 %
Amsterdam+36,3 %+19,3 %+9,4 %
Noord-Holland+32,8 %+18,1 %+9 %
Nederländerna+24,3 %+13,4 %+6,5 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Medianålder Postnummer 1017

Medianålder: 36,3 år
PlatsMedianålderMedianålder (kvinna)Medianålder (manlig)
Postnummer 101736,3 år36 år36,6 år
Amsterdam36,3 år36,1 år36,6 år
Noord-Holland40,4 år40,9 år39,9 år
Nederländerna41 år41,7 år40,2 år
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Befolkningsträd Postnummer 1017

Befolkning efter ålder och kön
ÅlderMänKvinnorTotal
Under 5295283579
5-9241229470
10-14214209424
15-19223231454
20-24341417758
25-29425482908
30-34429442871
35-39399380780
40-44391349740
45-49368332701
50-54316301617
55-59266256522
60-64246241487
65-69154160314
70-74117129247
75-7978107186
80-845390143
85 Plus39104144
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Befolkningstäthet Postnummer 1017

Befolkningstäthet: 7 220 / km²
PlatsBefolkningOmrådeBefolkningstäthet
Postnummer 10179 3361,293 km²7 220 / km²
Amsterdam797 928219,5 km²3 634 / km²
Noord-Holland2,8 miljoner4 094,3 km²671,9 / km²
Nederländerna16,9 miljoner41 398,3 km²408,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Historisk och beräknad befolkning Postnummer 1017

Uppskattad befolkning från 1750 till 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Länk] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Bostadsområden

Fördelning av verksamheter efter område i 1017
 Amsterdam-Centrum: 84,1 %
 Grachtengordel-Zuid: 5,2 %
 Övriga: 10,7 %

Postnummer

Procentandel riktnummer som används av verksamheter i 1017
 Riktnummer 20: 76,5 %
 Riktnummer 6: 18,2 %
 Övriga: 5,3 %

Verksamhetskoncentration i Postnummer 1017

1017 Företags-värmekarta

Industries

Fördelning av företag efter bransch
 Restauranger: 20,2 %
 Shopping: 18,6 %
 Fria yrken: 16,9 %
 Hotel & Resor: 7,2 %
 Industri: 5,9 %
 Övriga: 31,2 %
BranschbeskrivningAntal anläggningarGenomsnittlig ålder för företagGenomsnittligt Google-betygFöretag per 1 000 invånare
Gallerier1394.314,9
Kreditkontor1223.613,1
Fastigheter1524.216,3
Annan logiverksamhet1563.816,7
Hotell och motell1233.813,2
Hälso- och sjukvård1114.511,9
Advokater och juridik1854.319,8
Företagsadministration1504.516,1
Reklam och marknadsföring1424.615,2
Revisorer794.48,5
Specialiserad formgivning874.89,3
Barer, pubar och krogar25522,5 år4.227,3
Caféer2444.226,1
Italienska restauranger704.07,5
Antikviteter844.09,0
Elektronikaffärer1024.110,9
Klädbutiker1264.013,5
Kontorsmateriel och pappershandel21624,6 år4.423,1

Fördelning av verksamhet efter pris för Postnummer 1017

 Måttlig: 41,1 %
 Billig: 23,3 %
 Väldigt Dyrt: 18,9 %
 Dyr: 16,6 %

Human Development Index (HDI)

Statistiskt sammansatt index för livslängd, utbildning och inkomst per capita.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

CO2-utsläpp Postnummer 1017

Koldioxidutsläpp per capita i ton per år
PlatsCO2-utsläppCO2-utsläpp per capitaCO2-utsläppsintensitet
Postnummer 1017110 913 t11,9 t85 781 t/km²
Amsterdam7 961 883 t9,98 t36 268 t/km²
Noord-Holland23 619 213 t8,59 t5 768 t/km²
Nederländerna167 743 567 t9,91 t4 051 t/km²
Sources: [Länk] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

CO2-utsläpp Postnummer 1017

CO2-utsläpp (ton/år) 2013110 913 t
CO2-utsläpp (ton/år) per capita 2013 11,9 t
CO2-utsläppsintensitet (ton/km²/år) 201385 781 t/km²

Nya jordbävningar i närheten

Magnitude 3.0 och högre
DatumTidMagnitudDistansDjupPlatsLänk
2001-09-1117:473,791 km10 000 mNorth Seausgs.gov
2001-09-0921:303,432,8 km10 000 mThe Netherlandsusgs.gov
2001-09-0823:583,837,5 km10 000 mThe Netherlandsusgs.gov
1999-09-1105:323,796,9 km10 000 mThe Netherlandsusgs.gov
1995-07-2812:24461 km10 000 mThe Netherlandsusgs.gov
1994-09-2018:123,438,1 km5 000 mThe Netherlandsusgs.gov
1989-12-0112:093,15,6 km10 000 mThe Netherlandsusgs.gov

Primär stad

Amsterdam (nederländskt uttal: [ɑmstərˈdɑm] är Nederländernas största stad, den officiella huvudstaden (den nederländska regeringen, parlamentet och statsöverhuvudet samt alla ambassader har dock säte i Haag som därför är Nederländernas faktiska huvudstad), oc..  ︎  Amsterdam Wikipedia-sida

Om våra data

Uppgifterna på denna sida beräknas med hjälp av ett antal allmänt tillgängliga verktyg och resurser. Det tillhandahålls utan garanti och kan innehålla felaktigheter. Använd på egen risk. Se här för mer information.